„Nie zapomnij o mnie – Przyroda”.

Znów jesienią zakwitną „Polskie Niezapominajki”!

Już po raz dziesiąty, w październiku 2012 r., wręczone zostaną Medale Polskiej Niezapominajki. Mamy zatem w tym roku skromny niezapominajkowy jubileusz. „Polskie Niezapominajki” w Siedlcach zakwitają w nietypowej porze – jesienią, wtedy, gdy przyroda szykuje się do zimowego spoczynku. Właśnie w tym czasie organizowany jest corocznie Festiwal Nauki i Sztuki, impreza popularyzująca wiedzę, w czasie której, już od dziesięciu lat, honorowane są osoby i instytucje pracujące społecznie na rzecz przyrodniczego środowiska. W tym roku kolejna grupa laureatów zostanie wyróżniona medalem ze stylizowanym kwiatkiem na awersie i napisem, „Nie zapomnij o mnie”, który jest prośbą przyrody kierowaną do każdego człowieka.

Medal Polskiej Niezapominajki powstał z inspiracji niezapominajkowego programu zainicjowanego w pierwszym programie Polskiego Radia przez śp. Redaktora Andrzeja Zalewskiego. Zaprojektowany został przez rzeźbiarza, prof. Mariana Gardzińskiego, w sposób niezwykle skromny. Wykonano go nie z cennego kruszcu w państwowej mennicy, ale z mosiądzu w prostej rzemieślniczej manufakturze. Jego powierzchnia nie jest gładka, gdyż w porowatej strukturze można zmieścić więcej uczuć i podziękowań dla społeczników poświęcających swój czas na prośrodowiskowe działania. Medal Polskiej Niezapominajki ustanowiony został przez przyrodników i razem z podziękowaniami trafia do tych osób, które z ogromnym poświęceniem i pasją realizują ważne sozologiczne cele. Dziś już wiedzą prawie wszyscy, że niebieski niepozorny kwiatek, urósł do rangi symbolu skupiającego ludzi wokół ważnych spraw związanych z ochroną przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa. Z niebieskimi kwiatkami wiążemy obecnie nadzieję na pomyślną ewolucję, a może nawet rewolucję w świadomości ekologicznej społeczeństwa, a niezapominajkowy program edukacyjny jest już z powodzeniem realizowany we wszystkich zakątkach Polski. Niezapominajka zakorzeniła się na dobre w sercach wielu ludzi w różnym wieku i kwitnie w nich przez cały rok oddziałując na umysły i skłaniając do społecznej proekologicznej aktywności.

Każdy ma prawo zgłoszenia kandydata/ki! Wnioskodawcą może być indywidualna osoba, urząd, organizacja społeczna, instytucja. Wnioski składane na piśmie rozpatruje kapituła medalu, pracująca pod honorowym przewodnictwem prof. dr hab. Anny Stańczykowskiej-Piotrowskiej. Laureaci zapraszani są na Festiwal Nauki i Sztuki, gdzie w miłej oprawie i w obecności osób pełniących ważne funkcje społeczne, otrzymują medal i pamiątkowy dyplom, którego wierszowana treść brzmi następująco:Tym, co z zapałem pracują, sprzątają, uczą się, sadzą drzewa, innych zachęcają, Potrafią się zachwycić, mimo złej pogody, liściem drżącym na wietrze, zapachem przyrody. Tym, co w wysiłkach nigdy nie ustają, Polskiej Przyrodzie serce swe oddają”. Od 2005 r. Kapituła Medalu rozpatruje także wyjątkowo wnioski dotyczące osób zmarłych.

Wnioski przyjmowane są w każdym roku do 1 września. Powinny być one krótkie (nie więcej niż jedna strona) i zawierać syntetyczny opis ochroniarskich dokonań kandydata/ki, wynikających z pracy społecznej, a nie z wykonywanego zawodu. Należy także dodać dokładny adres kandydata/ki, koniecznie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej i podstawowe informacje umożliwiające kontakt z wnioskodawcą. Zgłoszenia należy kierować na adres: Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Instytut Biologii, ul. Bolesława Prusa 12, 08-110 Siedlce, lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji można uzyskać pod telefonem: 602688622 i na stronie internetowej www.festiwal.uph.edu.pl .

Szanujmy przyrodę, honorujmy i nagradzajmy tych, którzy pracują na jej rzecz!

Ryszard Kowalski

Wybicie Medalu finansowane jest z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Patroni:

logo siedlec