W dniach 16 – 19 października 2008 r odbył się w Siedlcach X Festiwal Nauki i Sztuki. Przygotowała go Akademia Podlaska przy współpracy z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania i innymi instytucjami i organizacjami realizującymi cele z zakresu nauki i edukacji. Były wśród nich: Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Szkoła Festiwalu Nauki w Warszawie, Fundacja BioEdukacji, Centrum Nauki Kopernik, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Muzeum Regionalne, Zespół Szkół Muzycznych, Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego – Oddział Terenowy w Siedlcach, Miejski Ośrodek Kultury, Nadleśnictwo Siedlce, Nadbużański Park Krajobrazowy, Liga Ochrony Przyrody ZO w Siedlcach, Auto Podlasie Sp. z. o.o., Dom Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami”, Zakład Utylizacji Odpadów, PROJEKTOR – Wolontariat Studencki, Biblioteka Główna AP, Biblioteka Pedagogiczna, Exclusive Polska i inne organizacje i instytucje. Jak co roku Głównym sponsorem Festiwalu był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Ogółem organizatorzy zaproponowali publiczności ponad 50 różnych propozycji programowych, wśród których były wykłady, ćwiczenia, zajęcia warsztatowe, spotkania dyskusyjne, wystawy, konkursy.
W dniu rozpoczęcia Festiwalu, przed Pałacem Ogińskich, który pełni funkcję reprezentacyjnego budynku Akademii Podlaskiej, Rektor prof. dr hab. Antoni Jówko, w obecności znakomitych gości w osobach prof. dr hab. Magdaleny Fikus przewodniczącej Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Jana Madeya wiceprzewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i jednocześnie przewodniczącego Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej przy Ministrze Edukacji oraz prof. dr hab. Andrzeja Grzywacza przewodniczącego Wydziału V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk i innych osób reprezentujących różne instytucje z naszego regionu, w uroczysty sposób posadzili dąb i odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą temu wydarzeniu. Drzewo otrzymało nazwę „Popularyzator Nauki” dla upamiętnienia 40 rocznicy założenia uczelni w Siedlcach i podkreślenia faktu jej zaangażowania w upowszechnianie wiedzy. W ten symboliczny sposób, w ramach programu X Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, zostały zainaugurowane obchody roku jubileuszowego. Uroczystość tą przygotowano we współpracy z Duszpasterstwem Akademickim, Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym, Nadleśnictwem Siedlce, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Auto Podlasie Sp. z. o.o., Przedsiębiorstwem Usług Handlowych „ODMET” Sp. z.o.o. oraz Polimexem-Mostostal S.A. Galeria fotografii z tej uroczystości znajduje się na stronie internetowej:
http://www.ap.siedlce.pl/index.php/aktualnosci-pracownicy/338-db-na-czterdziestolecie.html
oraz na stronie http://www.ib.ap.siedlce.pl/X%20FESTIWAL%20foto.htm , gdzie zamieszczono wiele zdjęć dokumentujących całą imprezę.
Tradycyjnie zorganizowana była kawiarenka festiwalowa, w której toczyły się naukowe dyskusje „oko w oko z profesorem”, przed i po wygłoszonych wykładach. Realizowany był także program edukacyjny „Zakupy bez folii” – „Robiąc zakupy myśl o środowisku - Nie daj się zafoliować!” oraz „Z siecią na łowy. Z siatką na zakupy!” Ten drugi program skorelowany był z blokiem tematycznym wykładowo - ćwiczeniowym „Sekretne życie pająków”. W tegorocznym programie w sposób kompleksowy przedstawiona została arachnologia, w której Instytut Biologii AP ma liczące się w świecie osiągnięcia, co doceniono powierzając mu organizację w 2010 roku światowego kongresu arachnologicznego.
Należy odnotować fakt, że z tegorocznym Festiwalem połączonych było kilka wystaw, wśród których dwie zasługują na szczególne wyróżnienie. Pierwsza, to wystawa fotografii Janusza Gajosa zorganizowana przez Akademicką Galerię Fotografii AP. Informację na jej temat można przeczytać na stronie internetowej www.artinfo.pl . Druga, to wystawa „Ekslibris przyrodniczy”, przygotowana w Bibliotece Głównej AP przez Pana dr Krzysztofa Kmiecia.
W czasie trwania Festiwalu, już po raz szósty wręczono Medale Mazowieckiej Niezapominajki za społeczną pracę prośrodowiskową. W tym roku otrzymało je łącznie 7 osób i instytucji. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Festiwalu www.festiwal.ap.siedlce.pl . Tam też zamieszczony jest plik z tegorocznym, zrealizowanym już programem.
Warto dodać na zakończenie, że Festiwal w Siedlcach przyciąga nie tylko mieszkańców Siedlec i okolic. W tym roku odwiedziły nas grupy młodzieży z Chełma, Warszawy, Garwolina, Łukowa, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i innych miejscowości. Wzrasta zatem ranga Festiwalu i zasięg jego edukacyjnego oddziaływania. To cieszy i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość, na kolejny październik.
Wszystkim osobom i instytucjom, które były zaangażowane w przygotowanie Festiwalu składam serdeczne podziękowanie. Dziękuję także naszym gościom, patronom honorowym i sponsorom, a także wszystkim uczestnikom.
Opracował: Ryszard Kowalski
Dr Ryszard Kowalski
Instytut Biologii
Akademia Podlaska
Ul. B. Prusa 12
08-110 Siedlce
Tel. 025 6431201, 6431206
Tel. kom. 0602688622
Aula Instytutu Biologii AP, ul. B. Prusa 12
11.00 – 12.00 Prof. Jan Madey, Uniwersytet Warszawski, wiceprzewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, przewodniczący Rady d/s Edukacji Informatycznej i Medialnej przy Ministrze Edukacji. Z abstrakcją na Ty. Wykład inaugurujący X Festiwal Nauki i Sztuki.
12.00 – 13.00 Prof. Andrzej Grzywacz, SGGW w Warszawie, przewodniczący Wydziału V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAN, Dr h. c. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. „Drzewa nasze ojczyste!... Pomniki nasze!”.
40 lat Akademii Podlaskiej
30 rocznica wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II
Plac przed Pałacem Ogińskich, ul. Konarskiego 2
13.30 – 14.15 – Posadzenie dębu „Popularyzator Nauki” dla upamiętnienia 40 rocznicy założenia uczelni w Siedlcach, pracującej dziś pod nazwą Akademia Podlaska (symboliczne rozpoczęcie roku jubileuszowego AP).
W certyfikacie zostanie zapisane, że posadzony dąb pochodzi z limitowanej serii sadzonek poświęconych przez papieża Benedykta XVI, i że został posadzony na chwałę Uczelni w 40 rocznicę jej powołania. Zaznaczone zostanie też to, że posadzenie drzewka miało miejsce w 30 rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na papieża, w 15 rocznicę powołania Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w roku 10–tej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach i 10-tej rocznicy powstania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Punkt programu przygotowany we współpracy z Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym, Nadleśnictwem Siedlce, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Auto Podlasie Sp. z. o.o., Autoryzowany Dealer Toyota Motor Poland CO. LTD.
„Toyota sadzi drzewa”
Plac przed Pałacem Ogińskich, ul. Konarskiego 2
13.00 – 15.00 Nauka w służbie motoryzacji. Toyota – prośrodowiskowe i prokonsumenckie działania Firmy. Spotkanie ze specjalistami z Toyoty i ekspozycja nowości motoryzacyjnych tej firmy.
Sala Biała Miejskiego Ośrodka Kultury, ul. Pułaskiego 6
16.00 – 17.00 Dr Grażyna Majkowska, Instytut Dziennikarstwa UW w Warszawie. Język mediów jako wzór czy antywzór polszczyzny?
17.00 – 18.00 Ks. Dr Grzegorz Stolarski, Katedra Filozofii na Wydziale Humanistycznym AP. Karol Wojtyła – klucz do Jego filozofii.
Rok 2008 – Rokiem Zbigniewa Herberta
18.00 – 19.00 Prof. Zbigniew Lisowski, Katedra Historii Literatury Polskiej na Wydziale Humanistycznym AP. Wizje walki powstańczej w poezji Zbigniewa Herberta.
To wszystko na czwartek. Do zobaczenia na imprezach piątkowych! Zapraszamy.
„Arachnologia bez tajemnic”
Sala 203 i 228 w Instytucie Biologii AP
11:00 – 14:00 Blok zajęć ćwiczeniowych związany tematycznie z wykładem „Sekretne życie pająków”. Zgłoszenia pod telefonem: 025 6431209, 6431358, 6431201.
Morfologia, anatomia, ekologia i zachowanie się pająków; czym się różni pająk od owada?; budowa sieci; skąd się bierze „babie lato?”; czy pająki tańczą?; ochrona gatunkowa pająków i inne ciekawe zagadnienia omawiane poglądowo przez specjalistów w składzie:
dr Marzena Stańska, dr Izabela Hajdamowicz, dr Joanna Gardzińska, dr Barbara Patoleta, dr Piotr Jastrzębski z Katedry Zoologii w Instytucie Biologii oraz studentów biologii.
Budynek Biblioteki Głównej AP, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 9, sala 101
15.00 – 15.30 Wręczenie nagród w festiwalowych konkursach.
15.45 – 16.15 Dr Krzysztof Kmieć, Katedra Farmakognozji Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński. Przyrodniczy ekslibris. Wernisaż wystawy.
Dla gości wernisażu przygotowana będzie smaczna i zdrowa niespodzianka przez firmę zielarską KAWON z Gostynia.
16.20 – 17.05 Dr Krzysztof Kmieć, Katedra Farmakognozji Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński. Kasztanowce w terapii, sztuce i architekturze.
Sala czytelni głównej, I piętro
17.30 – Linoryt - szkoła ekslibrisu dra Krzysztofa Kmiecia.
Zajęcia warsztatowe, pt. „I Ty możesz mieć własny ekslibris, a więc go wykonaj!”.
Muzeum Regionalne w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1
18.00 – Wręczenie Nagród Złotego Jacka.
Aula Instytutu Biologii AP, ul. Prusa 12
20.00 – 22.00 Projekcja nagrodzonego Oskarem filmu Ala Gore'a (współlaureata Pokojowej Nagrody Nobla) pt. „Niewygodna prawda”. Dyskusja nt. zmian klimatycznych spowodowanych globalnym ociepleniem. Prowadzenie dyskusji: Prof. Ludwik Tomiałojć.
Nie przegap innych piątkowych atrakcji programu, w tym koniecznie odwiedź wystawę „Eksperymentuj!, w sali Podlasie przy ul Sienkiewicza 63. Szczegóły w dalszej części programu.
Dziękujemy za uczestnictwo w piątek. Zapraszamy na sobotę. Dobranoc!
Światowy Rok Planety Ziemia!
Aula Instytutu Biologii AP, ul. Prusa 12
Skąd czerpać energię?
9.00 – 9.45 Prof. Ludwik Tomiałojć, Uniwersytet Wrocławski. Energetyka obywatelska oparta na źródłach odnawialnych sposobem na hamowanie zmian klimatu.
10.00 – 10.30 Mgr inż. Urszula Gadomska, Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego. Oddział Terenowy w Siedlcach. Możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w województwie mazowieckim.
10.40 – 11.20 Mgr inż. Izabela B. Toborowicz, Katedra Agronomii na Wydziale Rolnictwa i Biologii, SGGW w Warszawie. Czy trawy są kaloryczne? Trawy C4 jako źródło biomasy.
Środowisko a rolnictwo.
11.45 – 12.30 -Prof. Zygmunt Litwińczuk, Katedra Hodowli Bydła, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Dr h. c. Akademii Podlaskiej. Biologiczne i środowiskowe uwarunkowania produkcji mleka i jego właściwości odżywczych.
(zobacz impreza towarzysząca „Firmy z certyfikatem jakości”- stoiska promocyjne firm mleczarskich).
12.45 – 13.30 Prof. Krzysztof Jakubowski, Muzeum Ziemi PAN, Warszawa. Ochrona dziedzictwa geologicznego Ziemi.
13.45 – 14.30 Prof. Stanisław Czachorowski, Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie. Chruściki, czyli zawodowcy i amatorzy w poszukiwania złota i zmian klimatu.
Aula Instytutu Biologii, ul. Prusa 12
Architektura, kultura, przyroda, piękno ...
15.30 – 16.00 Wręczenie Medali Mazowieckiej Niezapominajki – VI edycja.
16.05 – 17.15 Dr Andrzej Janusz Korbel. Towarzystwo Ochrony Krajobrazu w Hajnówce. Mapa kulturowa regionu Puszczy Białowieskiej.
17.20 – 18.05 Mgr inż. arch. Andrzej Bakiera, LINIARS. Place. Walory i absurdy przestrzeni publicznej.
18.15 – 18.45 Mgr Piotr Ługowski, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, doktorant Instytutu Sztuki PAN. Brama Księżnej Ogińskiej"- nierozpoznane dzieło Szymona Bogumiła Zuga.
19.00 - Dr Paweł Świątkiewicz, Klinika Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku. Biebrza i okolice. Gawęda przyrodnicza.
Jeśli wystawy „Eksperymentuj!” nie udało Ci się odwiedzić wczoraj, pójdź koniecznie dziś. Będzie czynna także jutro. Warto też wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez Fundację BioEdukacji i Szkołę Festiwalu Nauki w Warszawie. Obejrzysz własne DNA! Przeczytaj program do końca. Jest w czym wybierać.
Tak wspaniale kończy się trzeci dzień intelektualnych przygód. Zapraszamy na niedzielę! Koniecznie zabierz ze sobą znajomych, niech także skorzystają.
Aula Instytutu Biologii, ul. Prusa 12
Spotkania z medycyną, fizyką, przyrodą, muzyką i sztuką
9.00 – 9.45 Dr Paweł Świątkiewicz, Klinika Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku. Zabiegi rekonstrukcyjne w chirurgii ręki.
9.50 – 10.35 Dr Michał Skalski, Klinika Psychiatrii AM w Warszawie. Jak śpią Polacy? A jak studenci?
10.40 – 11.20 Dr n. med. M.B.A. Adam Marcheluk, Oddział Urologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach. Nowatorskie metody w urologii.
11.30 – 12.15 Dr Leszek Marek Krześniak, Gabinet Medycyny Naturalnej w Warszawie.
Jak metodami naturalnymi zapobiegać chorobom układu krążenia?
12.30 – 13.15 Dr Stanisław Bajtlik, Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. O czasie.
13.25 – 14.10 Dr hab. Andrzej Wysmołek, Konrad Nesteruk, Instytut Fizyki Doświadczalnej, Uniwersytet Warszawski. Energia słoneczna – nadzieja dla świata?
14.15 – 15.00 Konrad Nesteruk, student Wydziału Fizyki, Uniwersytet Warszawski. LHC - machina złotego wieku fizyki.
Akademicka Galeria Fotografii AP, ul. Sienkiewicza 51
15.00 – 15.30 Fotografie Janusza Gajosa – wernisaż wystawy fotograficznej z udziałem Autora.
Aula nr 3, ul. 3-go Maja 52
15:40 – Z Januszem Gajosem o fotografii – spotkanie autorskie.
Sala Biała Mieskiego Ośrodka Kultury, ul. Pułaskiego 6
18.00 – 19.00 Koncert uczniów i pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach.
Zakończenie Festiwalu. Następny rozpoczynający drugą dziesiątkę za rok –
15-18 października 2009. Już można składać propozycje do programu. Zachęcamy!
Ćwiczenia, warsztaty, pokazy, wystawy, stoiska promocyjne i inne
Sobota,18 października 2008 r., Instytut Biologii, ul. Prusa 12, godz. 10 – 15
Zapisy pod telefonem 025 6431201, 6431206 602688622
Piątek 17.10.2008 - sobota 18.10.2008– niedziela 19.10.2008 r.
Sala „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury, ul. Sienkiewicza 63
Centrum Nauki Kopernik, Warszawa. Wystawa Eksperymentuj!
Piątek 17 października – 9:00 – 13:00 i 14:00 -16:00;
Sobota 18 października – 10:00 -14:00 i 15:00 – 17:00
Niedziela 19 października – 10:00 – 14:00
Zapisy dla grup młodzieży szkolnej pod numerami telefonu 025 643 12 01, 025 6431206, 0602688622
Wystawa Centrum Nauki Kopernik to ok. 15 stanowisk do samodzielnego wykonywania eksperymentów i odkrywania zjawisk oraz procesów przyrodniczych. Jest to atrakcyjna propozycja szczególnie dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Wystawa przez cały czas podróżuje – zarówno po kraju jak i zagranicą i cieszy się ogromnym powodzeniem. Jeśli chcemy skutecznie chronić przyrodę musimy zrozumieć fizyczne, chemiczne i biologiczne prawa nią rządzące. Temu ma służyć ten trzydniowy blok ćwiczeń i obserwacji przyrodniczych zatytułowanych „Eksperymentuj!”. Warto poeksperymentować. Zapraszamy.
Wystawy:
ul. Popiełuszki 9. Wernisaż 17.10.2008, godz. 15.45.
Stoiska promocyjne, Instytut Biologii AP, ul. Prusa 12:
Współpraca programowa:
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach
Siedleckie Towarzystwo Naukowe
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Szkoła Festiwalu Nauki w Warszawie
Fundacja BioEdukacji
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach
Muzeum Regionalne w Siedlcach
Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach
Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego – Oddział Terenowy w Siedlcach
Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach
Nadleśnictwo Siedlce
Nadbużański Park Krajobrazowy
Liga Ochrony Przyrody ZO w Siedlcach
Auto Podlasie Sp. z. o.o., Autoryzowany Dealer Toyota Motor Poland CO. LTD.
Dom Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami” w Siedlcach
Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach
PROJEKTOR – Wolontariat Studencki
Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach
Exclusive Polska
Inne organizacje i instytucje
Inne atrakcje programu (Instytut Biologii, ul. Prusa 12):
Autor programu: dr Ryszard Kowalski
Patroni i członkowie Komitetu Honorowego
X Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach
Festiwal dofinansowany i wspierany przez: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Polimex-Mostostal, Auto Podlasie Sp. z. o.o., Autoryzowany Dealer Toyota Motor Poland CO. LTD, Starostwo Powiatowe w Siedlcach, Prezydenta Miasta Siedlce. Dziękujemy.
Adres organizatora: Akademia Podlaska, Instytut Biologii, ul. B. Prusa 12,
08-110 Siedlce, tel. 025 6431201, 6431206, fax. 025 6431338, tel. kom. 0602688622,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.festiwal.ap.siedlce.pl
No i mamy jubileusz! Dziesięć lat temu rozpoczęliśmy organizowanie w Siedlcach imprezy popularyzującej naukę pod nazwą Festiwal Nauki. Trzy lata później do nauki w nazwie imprezy dodaliśmy sztukę i tak, co roku październik kojarzy się wielu osobom z naszego miasta i regionu z ciekawymi spotkaniami z twórcami naukowych odkryć i dzieł sztuki. Zwykle z dużym wyprzedzeniem ogłaszane są festiwalowe konkursy, bo przecież pomysły na dzieło nie powstają z dnia na dzień i twórcy amatorzy nie mogą być zaskakiwani. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku, aby wziąć udział w konkursie wystarczą tylko chęci, trochę talentu, bystre oko obserwatora, biała kartka i zwykły ołówek! Chcemy udowodnić, że tak mało potrzeba, aby stworzyć prawdziwe dzieła sztuki.
Propozycja tematów na ten rok, jak zwykle zgodna z profilem zainteresowań głównego organizatora festiwalu, Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej, jest następująca:
1. Przyrodniczy ekslibris – konkurs rysunkowy. Przypominając, że ekslibris to artystycznie wykonany rysunek, wklejany na wewnętrzną stronę okładki, oczekujemy na prace tematycznie związane z przyrodą, a więc przedstawiające rośliny lub zwierzęta w fantazyjnej formie. W konkursowe ekslibrisy można wkomponować informację o jubileuszu X lecia Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach lub o 80 leciu powstania Ligi Ochrony Przyrody. Rysunek nie może przekraczać formatu A4, czyli wielkości kartki do komputerowej drukarki. Może być wykonany ołówkiem lub tuszem. Każdy autor może przedstawić nie więcej niż 3 rysunki. Najwyżej ocenione prace będą opublikowane w tomiku, pt. „Przyrodniczy ekslibris” dostępnym w czasie festiwalu oraz zamieszczone na wystawie zorganizowanej w budynku Biblioteki Głównej AP przy ul. Jerzego Popiełuszki 9.
2. Różnorodność naszej przyrody – konkurs rysunkowy. Będzie on zorganizowany w dwóch kategoriach: pierwsza dotyczy różnorodności krajobrazów, a druga gatunków roślin, zwierząt bądź grzybów. Preferowane będą prace związane tematycznie z przyrodą nadbużańską. Autor może przedstawić maksymalnie 3 rysunki w każdej kategorii, w formacie nie większym niż A4, wykonane ołówkiem na białym tle. Rysunek musi mieć tytuł, a w kategorii różnorodności gatunkowej, należy podać nazwę przedstawionej rośliny, zwierzęcia bądź grzyba. Z najwyżej ocenionych prac powstanie ciekawa wystawa i publikacja książkowa.
Istotne informacje dla autorów:
Wszystkie konkursy mają nieograniczony zasięg. Termin składania prac upływa 10 września 2008 r. Prace przyjmowane są w sekretariacie Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej przy ul. Prusa 12 w Siedlcach.
Komunikat o wynikach konkursu zostanie ogłoszony na stronie internetowej Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej http://www.ib.ap.siedlce.pl. Laureaci zostaną dodatkowo powiadomieni telefonicznie, dlatego wszystkich uczestników prosi się o podanie numeru telefonu kontaktowego lub adresu e-mailowego. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w trakcie trwania imprezy. Szczegóły zostaną podane na plakatach i w informacjach prasowych poprzedzających festiwal. Nagrody zostaną ufundowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i innych sponsorów imprezy, których poszukujemy i na których liczymy. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zatrzymania prac konkursowych i wykorzystywania ich w celach edukacyjnych.
Dodatkowe informacje w sprawach dotyczących konkursów można znaleźć na wcześniej podanej stronie internetowej. Można także zwrócić się z zapytaniem za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonu (podane niżej). Zapraszam do aktywnego uczestnictwa w jubileuszowym X Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach. Będę wdzięczny za przekazanie tej wiadomości innym osobom z Państwa otoczenia.
dr Ryszard Kowalski - organizator