IX edycja Festiwalu Nauki i Sztuki

Medal Niezapominajki już nie tylko mazowiecki

Zaprojektowany przez rzeźbiarza w sposób niezwykle skromny, lecz wyrazisty, wykonany nie z cennego kruszcu w państwowej mennicy, ale z mosiądzu w prostej rzemieślniczej manufakturze, umieszczony na drewnianej podstawce, ręcznie wykonanej przez artystę z kawałków odpadowego drewna. Medal Mazowieckiej Niezapominajki, bo o nim mowa, ustanowiony został przez przyrodników, wypływa z ich serc i razem z podziękowaniami trafia do tych osób, które z ogromnym poświęceniem i pasją realizują ważne sozologiczne cele. To niesamowite, że niebieski niepozorny kwiatek, za sprawą Redaktora Andrzeja Zalewskiego, urósł dziś do rangi symbolu skupiającego ludzi wokół ważnych spraw związanych z ochroną przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa. Z niebieskimi kwiatkami wiążemy dziś nadzieję na pomyślną ewolucję, a może nawet rewolucję w świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Można w to wierzyć, gdyż niezapominajkowy program edukacyjny jest już dziś z powodzeniem realizowany we wszystkich zakątkach Polski. Gwarancją tego, że w dalszym ciągu będzie się rozwijał z pożytkiem dla przyrody i wszystkich jej użytkowników jest to, że niezapominajka zakorzeniła się na dobre w sercach wielu ludzi w różnym wieku i kwitnie w nich oddziałując na umysły i skłaniając do społecznej proekologicznej aktywności.


Siedlce w sposób szczególny zaznaczone są na niezapominajkowej mapie kraju. To w Instytucie Biologii Akademii Podlaskiej, przy wsparciu ZO LOP w Siedlcach, powstał przed pięcioma laty pomysł ustanowienia medalu, dla honorowania ludzi i instytucji za przejawianie inicjatywy i społeczną pracę, dla wyrażania uznania, podtrzymania motywacji i odbudowywania społecznych wzorców i autorytetów. Okazją do jego wręczania jest corocznie organizowany Festiwal Nauki i Sztuki z bogatym programem przyrodniczym.

W czasie IX Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, dokładnie 20 października 2007r. w godzinach przedpołudniowych, po raz piąty zostaną wręczone „Medale Mazowieckiej Niezapominajki”. Kandydatami do tego zaszczytnego wyróżnienia, mogą być osoby, organizacje i instytucje, które swoją inicjatywą i działaniem, przyczyniły się w danym roku w znaczący sposób do ochrony środowiska przyrodniczego. Od 2005 r. Kapituła rozpatruje także w wyjątkowych przypadkach wnioski dotyczące osób zmarłych.
Wnioskodawcą może być indywidualna osoba, organizacja społeczna, instytucja. Kandydatów zgłaszać mogą wszyscy baczni obserwatorzy życia społecznego i zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym. Wnioski składane na piśmie rozpatruje kapituła medalu, pracująca pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Stańczykowskiej Piotrowskiej. Laureaci zapraszani są na Festiwal Nauki i Sztuki odbywający się w Siedlcach, gdzie w miłej oprawie artystycznej i w obecności wielu znaczących osób pełniących ważne funkcje społeczne, otrzymują medal i pamiątkowy dyplom, którego wierszowana treść brzmi następująco: Tym, co z zapałem pracują, sprzątają, uczą się, sadzą drzewa, innych zachęcają, Potrafią się zachwycić, mimo złej pogody, liściem drżącym na wietrze, zapachem przyrody. Tym, co w wysiłkach nigdy nie ustają, Mazowieckiej Przyrodzie serce swe oddają. 
W Wnioski przyjmowane są w każdym roku do dnia 1 września. Powinny być one krótkie (nie więcej niż jedna strona) i zawierać oprócz syntetycznego opisu ochroniarskich dokonań, dokładny adres kandydata, koniecznie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej i podstawowe informacje umożliwiające kontakt z wnioskodawcą. Na zgłoszenia czekamy pod adresem: Akademia Podlaska, Instytut Biologii, ul. B. Prusa 12, 08-110 Siedlce, lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Więcej informacji można uzyskać pod telefonem: 0602688622.

Miło mi poinformować, że od roku 2007 niezapominajkowy medal będzie także wręczany w czasie Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanym przez Wszechnicę Mazurską w Olecku. Będzie to Medal Mazurskiej Niezapominajki. Tu w Krainie Jezior niezapominajka czuje się szczególnie dobrze, a i ludzi dbających o przyrodę nie brakuje. I Festiwal Nauki i Sztuki w Olecku odbędzie się w tym roku w dniach 8-9 września. Wnioski na odznaczenia można składać do dnia 1 sierpnia 2007 r.

Szanujmy przyrodę, nagradzajmy osoby, które pracują na jej rzecz.

Wybicie Medalu i wykonanie drewnianych podstawek finansowane jest z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dziękujemy.

Organizator FN i Sz. w Siedlcach i w Olecku - dr Ryszard Kowalski

Festiwal nauki czas zacząć!

W Do jesieni, która dużej grupie osób w naszym mieście i regionie kojarzy się nie tylko z bajecznymi kolorami przyrody, ale i z cyklicznie organizowanym Festiwalem Nauki i Sztuki, pozostało jeszcze sporo czasu. Pora już jednak rozpocząć programowe przygotowania, aby jak przystało na poważną edukacyjną imprezę wszystko należycie zaplanować i o wszystkim z wyprzedzeniem poinformować. W ośmiu dotychczasowych edycjach festiwalu zawsze na początku ogłaszane były tematy konkursów, aby wszyscy chętni mogli się do nich należycie przygotować. Z tegoroczną IX edycją festiwalu, planowaną na 18 – 21 października, chcemy powiązać następujące tematy:

1. Portret ekologa – konkurs malarski i literacki - Polega on na przedstawieniu swojego wyobrażenia o pracy i działalności ludzi, których potocznie nazywamy „ekologami”. Bliska jest im przyroda i dla niej pracują na uniwersytetach badając i opisując skomplikowane zależności w środowisku, skupiają się w organizacjach społecznych realizujących sozologiczne cele, czasami głośno przeciwko czemuś protestują. Jak wyobrażam sobie ekologów i ich codzienne zajęcia? Czy są to ludzie o niedbałym wyglądzie zajmujący się hamowaniem procesów gospodarczych, np. w imię obrony siedlisk nieznanego bliżej gatunku chronionego prawem chrząszcza, czy może bardzo wrażliwi, potrafiący przewidywać konsekwencje dzisiejszej ingerencji w środowisko przyrodnicze? Czy obowiązkowo noszą wąsy i brody i mają długie nieuczesane włosy, czy też wyglądają wprost przeciwnie. Namalujmy ekologa w sposób najlepiej oddający charakter jego osobowości, nie zapominając o zaznaczeniu atrybutów wiążących się z jego pracą. Można tę pracę wykonać mając na myśli konkretną, znaną osobę lub pofantazjować. Nie jest to zadanie łatwe, ale festiwal gromadzi przecież osoby obdarzone wielkim talentem. Do portretu należy dołączyć 1 stronicową charakterystykę namalowanej postaci (wydruk + dyskietka). Format obrazu i technika malarska dowolna. Obrazy powinny być oprawione w ramki i podpisane, aby możliwe było ich wyeksponowanie na pokonkursowej wystawie. Najwyżej ocenione prace razem z opisami będą opublikowane w tomiku pt. „Poczet ekologów”.

2. Ekologiczne fraszki (II edycja) – konkurs poetycki. Ponieważ w roku ubiegłym konkurs o tej tematyce cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, ponawiamy go i prosimy o ekofraszki, które wydrukowane zostaną w drugim tomiku. Celem konkursu jest zainteresowanie społeczeństwa ekologią i zwrócenie uwagi na bardzo szerokie wykorzystanie przymiotnika „ekologiczny” w różnych kontekstach i dziedzinach ludzkiej działalności: ekologiczna żywność, rolnictwo, pojazdy, paliwa, ubiory, fryzury itd. itp. Wszystko to może stać się tematem słownych igraszek i powstania „ekologicznych fraszek”. Fraszki napisane w programie WORD należy dostarczyć w formie wydruku i na dyskietce lub płytce CD. Zanim jednak autorzy siądą do pisania, niech zajrzą do słownika i przypomną sobie definicję fraszki, bo w roku ubiegłym nie było z tym najlepiej.

3. Życie na moczarach – konkurs fotograficzny. Są to pod względem przyrodniczym najcenniejsze miejsca: mokradła, torfowiska, bagna, śródleśne oczka wodne, starorzecza, trzęsawiska. Magazynują wodę, są ostoją biologicznej różnorodności. Niedostępne, tajemnicze, w ludowych opowieściach owiane legendą, a czasami kojarzone z grozą. Dla fotografików stanowią bardzo wdzięczny obiekt. Ze względu na planowaną wystawę prac, zdjęcia powinny być w jak największym formacie (minimum A-4). Przed oddaniem trzeba je zatytułować i podpisać. Tych, którzy będą fotografować te grząskie tereny, prosimy o zachowanie ostrożności!.

4. Ekotorba – konkurs na torbę do wielokrotnych zakupów, wykonaną z włókien naturalnych: bawełna, len itp. Od 2 lat na festiwalu upowszechniane jest hasło „Robiąc zakupy myśl o środowisku. Nie daj się zafoliować”. Ze zwykłego lenistwa ludzie idąc na zakupy nie zabierają ze sobą toreb i siatek i w dużych ilościach przynoszą do domów tzw. foliowe reklamówki, które niczego poza naszym lenistwem i rozrzutnością nie reklamują. Po rozpakowaniu trafiają wprost do kosza powiększając górę odpadów. Foliowe opakowania, jako tzw. „wieczne śmieci” roznoszone są przez wiatr po polach i lasach, szpecą środowisko, stanowiąc dodatkowo zagrożenie dla dzikich zwierząt. Konkurs ma uświadomić ten fakt i skłonić do opracowania wzoru oraz wykonania estetycznej i mocnej „ekotorby”, z nadrukiem zachęcającym do ochrony przyrody w codziennej działalności człowieka. Przewiduje się zorganizowanie wystawy prac konkursowych w czasie trwania festiwalu. W konkursie mogą wziąć udział osoby indywidualne, ale liczymy przede wszystkim na firmy. Małe sklepy i duże markety namawiamy do włączenia się w realizację specjalnego festiwalowego programu pt. „Z ekotorbą taniej”. Program polega na udostępnieniu klientom po promocyjnych cenach wielorazowych toreb wykonanych z włókien naturalnych, z logo firmy i hasłem zachęcającym do ochrony środowiska. Klienci pakujący zakupione towary do firmowych toreb będą otrzymywać określone przez sklep rabaty. Sklepy i firmy przystępujące do konkursu powinny dostarczyć do organizatora festiwalu oprócz 10 egz. toreb następujące informacje: nazwa firmy, adres z telefonem, liczba wyprodukowanych dotychczas toreb, ocena zainteresowania klientów, suma udzielonych rabatów. Godne uhonorowanie firm, które zgłoszą swój udział w tym programie nastąpi w czasie oficjalnej części IX Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach. Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie, bowiem gra idzie o czyste środowisko przyrodnicze, a na tym powinno każdemu zależeć.

Wszystkie konkursy mają nieograniczony zasięg. Termin składania prac upływa 10 września 2007 r. Prace przyjmowane są w sekretariacie Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej przy ul. Prusa 12 w Siedlcach.

Komunikat o wynikach konkursu zostanie ogłoszony na stronie internetowej Akademii Podlaskiej http://www.ap.siedlce.pl. (w informacjach jest opcja aktualności, a w nich Festiwal Nauki i Sztuki). Laureaci zostaną dodatkowo powiadomieni telefonicznie, dlatego wszystkich uczestników prosi się o podanie numeru telefonu kontaktowego lub adresu e-mailowego. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w trakcie trwania imprezy. Szczegóły zostaną podane na plakatach i w informacjach prasowych poprzedzających festiwal. Uwaga! Nagrodę będzie można odebrać wyłącznie osobiście i tylko w czasie trwania Festiwalu. Nagrody zostaną ufundowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i innych sponsorów imprezy, których poszukujemy i na których liczymy. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zatrzymania prac konkursowych i wykorzystywania ich w celach edukacyjnych.

Dodatkowe informacje w sprawach dotyczących konkursów można znaleźć na wcześniej podanej stronie internetowej. Można także zwrócić się z zapytaniem za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonu (podane niżej). Zapraszam do aktywnego uczestnictwa w IX Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.

Miło mi poinformować, że za naszą przyczyną, w tym roku siostrzana festiwalowa impreza odbędzie się po raz pierwszy w Olecku w dniach 8-9 września 2007. Przygotują ją pracownicy Wszechnicy Mazurskiej. Obydwa festiwale w Siedlcach i w Olecku będą łączyły te same tematy konkursów, jednak terminy ich przeprowadzenia będą inne.

Organizator - dr Ryszard Kowalski

Konkurs poetycki „Ekofraszka”

 1. Wacław Klejmont
 2. Wacław Płonka
 3. Kazimierz Słomiński
 4. Jan Migielicz, Józef Banasiak

Wyróżnienia:

 1. LO w Łochowie  (Dorota Siwecka, Łukasz Zupnik, Katarzyna Jankowska, Ewa Kosiorek, Edyta Sakowicz
 2. Tadeusz Charmuszko,
 3. Stefan Todorski,
 4. January Witkowski
 5. Rafał Rosół
 6. Marianna Pawłowska
 7. Anna Piliszewska
 8. Krystyna Gudel

W konkursie tym jury przyznało dwa drugie miejsca i dwa trzecie miejsca

Jurorzy: prof. dr hab. Zbigniew Lisowski, dr Małgorzata Burta – AP w Siedlcach

Konkurs fotograficzny „Życie na moczarach”

 1. Joanna Wojtczuk
 2. Magdalena Mirońska
 3. Iwona Muder

Wyróżnienia:

 1. Edyta Grotkowska
 2. Ewelina Zychowicz
 3. Małgorzata Kropiewnicka
 4. Jacek Powierża

Jurorzy: Dorota Pikula (kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach), dr Krystyna Nowicka-Falkowska (Instytut Biologii AP), Janusz Mazurek (Tygodnik Siedlecki)

Konkurs malarski „Portret ekologa”

 1. Olga Podgórska
 2. Ryszard Wiśniewski
 3. Martyna Kania

Wyróżnienia:

 1. Jolanta Kamińska
 2. Monika Brodzik
 3. Marta Zacheja
 4. Paulina Samotyjek
 5. Marta Jachna
 6. Anna Barbachowska

Jurorzy: Dorota Pikula (kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach), dr Krystyna Nowicka-Falkowska (Instytut Biologii AP), Red. Janusz Mazurek (Tygodnik Siedlecki)


Gratuluję laureatom i zapraszam na Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach, w czasie którego w dniu 20 października 2007 r., w części oficjalnej o godzinie 10:00 nastąpi wręczenie nagród i dyplomów. W czasie Festiwalu odbędzie się promocja tomiku „Ekofraszek”. Zapraszam nie tylko osoby nagrodzone i wyróżnione, ale wszystkich autorów prac plastycznych, fotograficznych i poetyckich. Będzie przyjemnie i festiwalowo. Spotkajmy się na Ferstiwalu.

Ryszard Kowalski – organizator Festiwalu

dr Ryszard Kowalski
Instytut Biologii Akademii Podlaskiej
08-110 Siedlce, ul. B. Prusa 12
tel. 025 6431201, 6431206
Tel. Kom. 0602688622

Konkursy sponsorowane przez:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Marszałka Województwa Mazowieckiego
Polimex-Mostostal S.A.
Prezydenta Miasta Siedlce
Starostę Siedleckiego
Dziękujemy

Czwartek, 18.10.2007 r.


Popołudnie z historią
Jak za czasów Króla Stasia bywało? Miejsce: Pałac Ogińskich, ul. Konarskiego 2

15.30: Spotkanie przed Pałacem Ogińskich w Siedlcach, połączone ze zwiedzaniem wnętrz z udziałem studentów z Koła Naukowego Historyków: Monika Deneko, Andrzej Rządkowski, Anna Lewandowska, Katarzyna Sójka, Elżbieta Kukawska, Leszek Ruszyński, Iwona Cuch, Piotr Czyż.
15.30 Księżna Aleksandra Ogińska i jej epoka. Dr Grażyna Korneć. Zakład Dydaktyki i Metodologii, Instytut Historii, Akademia Podlaska w Siedlcach. Sala Senatu AP. (limitowana liczba miejsc - zapisy: tel. 025 6431201, 6431206)

Pałac Ogińskich, reprezentacyjny budynek Akademii Podlaskiej w 2007 roku został oddany do użytku po renowacji przeprowadzonej przy pomocy finansowej UE. Spotkanie ma na celu zapoznanie z historią pałacu, epoką historyczną, w której został pobudowany, ale także z przebiegiem prac renowacyjnych, architekturą zieleni przypałacowej. Przewidziane jest zwiedzanie obiektu w małych grupach oprowadzanych przez pracowników AP i młodzież z Koła Naukowego Historyków. Festiwal na 460 lecie Grodu pod Jackiem Miejsce: Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6

17.00: Dzieje Siedlec w pigułce, czyli co każdy o mieście wiedzieć powinien.
Dyr. Grzegorz Welik, Archiwum Państwowe w Siedlcach.
17.50: Wręczenie nagrody Złotego Jacka. Prof. Piotr Matusak, Siedleckie Towarzystwo Naukowe.
18.30: Wojenne losy Dzieci Zamojszczyzny. Dr Beata Kozaczyńska. Katedra Historii i Teorii Wychowania, Instytut Pedagogiki, Akademia Podlaska w Siedlcach
19:15: Zapomniany cmentarz tatarski – mizar w Studziance. Mgr Łukasz Radosław Węda. Absolwent historii w AP w Siedlcach.

Piątek, 19.10.2007 r. (przed południem)

Miejsce: Aula Instytutu Biologii, ul. Prusa 12

10.00: O naturalnych metodach zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Dr Leszek Marek Krześniak, Gabinet Medycyny Naturalnej, Warszawa.
Omówione zostaną różne choroby trapiące współcześnie ludzi ze wskazaniem na ich związek z jakością środowiska przyrodniczego oraz różne metody profilaktyki i leczenia z wykorzystaniem naturalnych substancji zawartych w ziołach. Autor przedstawi „Zielnik lekarski” i pod takim tytułem przygotuje wystawę fotograficzną. W części ćwiczeniowej przeprowadzi przy pomocy specjalistycznej aparatury badania potencjału oksydacyjnego, świadczącego o stanie organizmu i zawartości witamin.
11.00: Roztocze i my. Znaczenie roztoczy w życiu i gospodarce człowieka.
Prof. Czesław Błaszak, Zakład Morfologii Zwierząt, Instytut Biologii Środowiska, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Autor jest zoologiem specjalizującym się w badaniach roztoczy. Te powszechnie występujące w przyrodzie zwierzęta odgrywają dużą rolę w naszym życiu. Jaką? O tym można się będzie dowiedzieć uczestnicząc w tym  bardzo interesującym wykładzie.
12.00: Drugie odkrycie Ameryki. Wrażenia z podróży przyrodniczej do Brazylii.
Prof. Marek Żabka, Katedra Zoologii, Instytut Biologii, Akademia Podlaska w Siedlcach.
Autor jest zoologiem specjalizującym się w arachnologii. W 2007 r. przebywał na kongresie arachnologicznym w Brazylii. Wyjazd ten umożliwił mu przeprowadzenie ciekawych obserwacji przyrodniczych, zebranie wielu informacji o przyrodzie Brazylii, wykonania zdjęć, co będzie prezentowane w czasie tego spotkania.
13.00: Karol Linneusz – twórca taksonomii roślin i zwierząt. Prof. Bogumił Leszczyński, Katedra Biochemii i Biologii Molekularnej, Akademia Podlaska w Siedlcach.
Autor jest biochemikiem – afidologiem, specjalizującym się chemicznych  interakcjach owadów i roślin żywicielskich. W 2007 r. odwiedził ojczyznę Karola Linneusza – Szwecję. Warto zaznaczyć, że w tym roku przypada 300 rocznica urodzin „ojca taksonomii organizmów”. Wykład o Linneuszu będzie uzupełniony refleksją z podróży do Szwecji.

Piątek, 19.10.2007 r. (po południu)

Miejsce: Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6

Ekologia dla biznesu, biznes dla ekologii.
16.00: Gospodarka a bieda w Polsce. Marek Goliszewski, Prezes BCC, Warszawa.
17.00: Pokonać rdzę. Prezentacja Polimexu Mostostal. Mgr Maria Siek, Specjalista ds. Marketingu, Zakład Zabezpieczeń Antykorozyjnych Polimex Mostostal S.A.
17.30: Przyrodnicze i turystyczne pasje naszego Prezydenta. Wojciech Kudelski, Prezydent Siedlec.
Warto wiedzieć, że Prezydent Siedlec ma zamiłowania przyrodnicze i turystyczne, a nawet ma uprawnienia przewodnika. O tym wie niewielu mieszkańców naszego miasta. Dobrze, że ludzie sprawujący ważne funkcje w administracji samorządowej są przyrodnikami. Szczegóły na spotkaniu.
18.00 Herbatka na bis. O herbacie przy herbacie. Prof. Czesław Błaszak, Zakład Morfologii Zwierząt, Instytut Biologii Środowiska, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Profesor Czesław Błaszak już mówił u nas o herbacie. Na liczne prośby uczestników pierwszego spotkania na ten temat organizujemy specjalną „dolewkę herbatki” z imbryka profesora Błaszaka. Tej okazji nie można przegapić. Mowa będzie nie tylko o piciu herbaty, ale także o uprawie herbacianego krzewu, tradycji picia tego napoju, rodzajach, a także o przyrodzie egzotycznych krajów, gdzie rośnie ta roślina..

Sobota, 20.10.2007 r. (przed południem)


10.00: Część oficjalna. Wręczenie Medali Mazowieckiej Niezapominajki i nagród laureatom konkursów: „Życie na moczarach”, „Portret ekologa”, „Ekofraszka”, „Z ekotorbą taniej”. Promieniowanie w przyrodzie. Bać się czy nie bać? Oto jest pytanie. Miejsce: aula Instytutu Biologii, ul. Prusa 12

11.00: Promieniowanie jonizujące wokół nas. Mgr Ewa Droste, Instytut Problemów Jądrowych w Warszawie.
Z jakim promieniowaniem mamy do czynienia w przyrodzie? Czy w organizmie człowieka znajdują się substancje emitujące promieniowanie? Wszyscy, którzy przyjdą na wykład będą potrafili odpowiedzieć na to pytanie
12.00: Jak działa reaktor jądrowy i czy jest bezpieczny dla ludzi i środowiska?
Prof. Ludwik Dobrzyński, Instytut Problemów Jądrowych w Warszawie.
Znakomity popularyzator wiedzy z tego zakresu, prof. Ludwik Dobrzyński w przekonujący sposób udowadnia, że prawdopodobieństwo awarii elektrowni jądrowej budowanej według nowych technologii jest znikome. Warto przyjść, posłuchać, podyskutować na ten temat.
13.00: Badanie dyfrakcji Fraunhofera na szczelinie regulowanej. Konrad Paweł Nesteruk. Uczeń I LO w Siedlcach.
Młody człowiek z naukową pasją. Licealista o wybitnych zainteresowaniach fizyką, stawiający sobie wysoko poprzeczkę i konsekwentnie dążący do celu. Warto spotkać się z nim, aby przekonać się, że jest on bardzo ambitnym i godnym naśladowania młodzieńcem, poważnie myślącym o naukowej karierze.
13.30: Fizyka jądrowa w medycynie i ochronie środowiska. Prof. Ludwik Dobrzyński, Instytut Problemów Jądrowych w Warszawie.
Bardzo interesujący wykład, bogato ilustrowany i dokumentowany przykładami zastosowań promieniowania w diagnostyce lekarskiej i leczeniu.
14.15: Pogoda kosmiczna, czyli dlaczego czasami „bez powodu” boli nas głowa.
Dr Agnieszka Gil – Świderska, Katedra Fizyki, Akademia Podlaska w Siedlcach.
Jak energia kosmosu oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie, dlaczego czasami boli nas głowa, chociaż nie widzimy żadnych tego powodów? Z wyjaśnieniami spieszy fizyk.

Miejsce: Sala 103 w Katedrze Biochemii i Biologii Molekularnej, ul. Prusa 12

11.00 – 14.00: W kleszczach kleszczy. „Eksperymenty z molekułami”. Mgr Hubert Sytykiewicz, Katedra Biochemii i Biologii Molekularnej AP i studentki z Koła Naukowego Biologów Molekularnych: Agnieszka Bakońska, Agnieszka Prachnio.
Zajęcia będą prowadzone w dwóch 15 osobowych grupach (jedna po drugiej).
Zgłoszenie telefoniczne 025 6431201, 6431206.

Miejsce: pomieszczenie klubowe w Instytucie Biologii AP

11.00 – 14.00: Ćwiczenia i pokazy obrazujące własności promieniowania jonizującego z zastosowaniem unikalnej aparatury z Instytutu Problemów Jądrowych. Robert Wołkiewicz, Tadeusz Ostrowski, Ewa Droste. IPJ, Warszawa.

Sobota, 20.10.2007 r. (po południu)

Miejsce: Akademicka Galeria Fotografii, ul. Sienkiewicza 51, AP

15.00: W niezwykłym świecie bagien i jezior. Wernisaż wystawy fotograficznej Bożeny i Waldemara Komorowskich oraz Marka Lacha. Spotkanie autorskie poświęcone tematyce piękna w przyrodzie i jego utrwalania na fotografiach.
Znani fotograficy specjalizujący się w tematyce przyrodniczej zdradzą tajemnicę wykonywania dobrych zdjęć dokumentujących przyrodę. Wystawa i prelekcja korespondują z konkursem fotograficznym IX Festiwalu zatytułowanym „Życie na moczarach”.

Architektura i budownictwo
Popołudnie z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Siedlcach

Miejsce: Sala Biała MOK ul. Pułaskiego 6

16.00 W połowie Drogi Brzeskiej. Chwała Pracy, czyli o najważniejszym pomniku nowoczesnej Europy. Dr Jacek Gajewski, Politechnika Radomska, AH im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, UW.
16.45 Budowa autostrad inspiracją postępu w polskim drogownictwie.
Prof. Jan Kukiełka, WSFiZ w Siedlcach.
17.30 O awariach konstrukcji stalowych. Dr Wiesław Nurek, WSFiZ w Siedlcach.
18.15 Architektura drogi. Mgr arch. Mariusz Szabłowski, WSFiZ w Siedlcach
Specjaliści architektury i budownictwa zwrócą w swoich wykładach uwagę na różne aspekty związane z budową dróg i autostrad, w tym na możliwości dostosowania obiektów budowlanych do lokalnych warunków przyrodniczych –„harmonia architektury i natury”.

Niedziela, 21.10.2007 r.

Miejsce: Sala konferencyjna Muzeum Regionalnego w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1

10.30: Nazwisko w języku i kulturze. Prof. Janina Gardzińska, Katedra Językoznawstwa. Instytut Filologii Polskiej, AP.
11.30: Morfologia i środowiskowe uwarunkowania rozwoju poroży saren. Prof. Roman Dziedzic. Katedra Ekologii i Hodowli Zwierzyny Łownej, Akademia Rolnicza w Lublinie. Wiceprezes Naczelnej Rady Łowieckiej.
Prezentacja poroży ze zbiorów członków ZO PZŁ w Siedlcach.
Łowiectwo we współczesnej ochronie przyrody ma duże znaczenie. Warto o tym posłuchać.

Miejsce: Kościół p.w. Św. Stanisława w Siedlcach

13.00: Msza Hubertowska z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka.

Miejsce: przed budynkiem Muzeum Regionalnego w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1.
14.00: „Pojedziemy na łów …...” . Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka.
(W przypadku niepogody koncert przeniesiony będzie do Sali Białej MOK, ul. Pułaskiego 6). Dla wytrwałych smaczna niespodzianka na zakończenie.

Od piątku 19.10.2007 do niedzieli 21.10.2007
Miejsce: Sala Podlasie MOK, przy ul. Sienkiewicza 63
Wystawa Eksperymentuj przygotowana przez Centrum Naukowe Kopernik z Warszawy. Godziny ekspozycji:
Piątek 19 października – 9:00 – 13:00 i 14:00 -16:00;
Sobota 20 października – 10:00 -14:00 i 15:00 – 17:00
Niedziela 21 października – 10:00 – 14:00
Zapisy dla grup młodzieży szkolnej pod numerem telefonu 025 643 12 01, 6431206, 0602688622
Centrum Naukowe Kopernik zapewni ok. 15 stanowisk dydaktyczno badawczych do samodzielnego odkrywania i opisywania zjawisk i procesów przyrodniczych. Jest to bardzo atrakcyjna propozycja szczególnie dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Wystawa ma znakomite rekomendacje z wyjazdów krajowych i zagranicznych. Zrozumieć przyrodę, fizyczne, chemiczne i biologiczne prawa nią rządzące, to podstawa tego, aby ją skutecznie chronić. Temu ma służyć ten trzydniowy blok ćwiczeń i obserwacji przyrodniczych zatytułowanych „Eksperymentuj”. Zapraszamy więc do eksperymentowania.
Inne atrakcje programu (Instytut Biologii, ul. Prusa 12):

 1. Kawiarenka festiwalowa: przez cały czas trwania Festiwalu – naukowe dyskusje, spotkania „oko w oko z profesorem”
 2. Stoiska promocyjne organizacji proekologicznych i parków krajobrazowych
 3. Stoiska z wydawnictwami przyrodniczymi
 4. Stoisko z nowościami wydawniczymi o tematyce przyrodniczo – sozologicznej Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach
 5. Warsztaty twórczości artystycznej mieszkańców „Domu nad Stawami” w Siedlcach
 6. Wystawa prac pokonkursowych na temat: „Życie na moczarach”, „Portret ekologa”, „Ekotorba”
 7. Program edukacyjny „Zakupy bez folii” – „Robiąc zakupy myśl o środowisku - Nie daj się zafoliować!”. Wystawa opakowań przyjaznych środowisku.
 8. Inne pozaprogramowe atrakcje edukacyjne

Autor programu: dr Ryszard Kowalski

Festiwal dofinansowany przez: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Polimex Mostostal S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Prezydenta Miasta Siedlce, Starostę Siedleckiego.

Patroni i Komitet Honorowy Festiwalu:
J.E. Biskup Siedlecki – Ks. Prof. Zbigniew Kiernikowski; J.E. Biskup Drohiczyński – Ks. Prof. Antoni Pacyfik Dydycz; Posłanka Ziemi Siedleckiej – Stanisława Prządka, Poseł Ziemi Siedleckiej – Krzysztof Tchórzewski; Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik; Prezydent Miasta Siedlce – Wojciech Kudelski; Starosta Siedlecki – Zygmunt Wielogórski; Przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk – Prof. dr hab. Magdalena Fikus; J.M. Rektor Akademii Podlaskiej – Prof. dr hab. Edward Pawłowski; J.M. Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Siedlcach – Dr inż. Leszek Gadomski; Kanclerz Loży Siedleckiej BCC – Zofia Żuk; Dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach – Andrzej Matuszewicz; Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach – Krystyna Paczuska.


Adres organizatora:: Akademia Podlaska w Siedlcach, Instytut Biologii, ul. B. Prusa 12,
08-110 Siedlce, tel. 025 6431201, 6431206, fax. 025 6431338, tel. kom. 602688622, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.ap.siedlce.pl zakładka aktualności / Festiwal Nauki i Sztuki


 

       


 

 

 
 
   


Organizatorzy:

 
     
pion czarny uph  logo mazovia
 
 
 
 

 


Partnerzy:

       
Logo FN Couleur