W dniach 12 - 15 października 2006 r. zostanie zorganizowany VIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.
Tematyka tegorocznych festiwalowych konkursów będzie zdominowana przez krajobraz. Procesy przyrodnicze i działalność człowieka sprawiają, że poszczególne fragmenty Ziemi tak bardzo różnią się od siebie. Rzeźba powierzchni, płynące i stojące wody, gleby, klimat rośliny i zwierzęta składają się na przecudną architekturę przyrody, czasami wzbogaconą, ale jednak w większości przypadków zeszpeconą przez wytwory ludzkiej myśli. Krajobraz - ogromna wartość niematerialna, obiekt tęsknoty w chwilach rozłąki lub coś bardzo powszedniego, czego się nawet nie zauważa w codziennej pogoni za pieniędzmi potrzebnymi jednym na chleb i skromne utrzymanie rodziny, a innym na kolejny luksusowy przedmiot zaspakajający życiową próżność i wydumane, nierzeczywiste potrzeby. Krajobraz, fizjonomia wycinka powierzchni Ziemi lub jak to się naukowo określa fizjocenoza – to główne hasło tegorocznych konkursów wplecionych w blok przyrodniczy VIII Festiwalu Nauki i Sztuki, któremu będzie patronował Minister Środowiska. Temat ważny, o czym świadczy chociażby to, że nasz kraj jest sygnatariuszem Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (Florencja, 2000 r.).
Zatrzymaj się na chwilę, rozejrzyj dokoła, poszukaj piękna w środowisku, które Cię otacza. Pomyśl, co możesz zrobić, aby było jeszcze ładniej w Twojej „Małej Ojczyźnie”. Utrwal urok miejsca, które Cię zachwyciło w postaci obrazu malowanego pędzlem, obiektywem aparatu lub wierszowaną strofą. Wspaniałe wytwory swego talentu zgłoś do konkursu. Nie obiecujemy wartościowych nagród, bo nie o to tu chodzi. Ci, którzy liczą na zdobycie cennych rzeczy, niech szukają szczęścia gdzieś indziej, gdyż do nas po prostu nie pasują. My obiecujemy, że każdy Autor zostanie dostrzeżony i stosownie do osiągniętego wyniku uhonorowany. Prace fotograficzne i obrazy wyeksponujemy w cieszącej się sławą Galerii Akademickiej, gdzie będą radować i otwierać oczy zwiedzającym, a wiersze trafią "pod strzechy" w postaci ładnie wydanego tomiku sławiącego nazwiska ich autorów. Czy to nie znaczy więcej niż kolejna rzecz, których mamy i tak już wiele, i które po chwilowej fascynacji przechodzą w zapomnienie, a nawet lądują na hałdach wysypisk?
Chętni do udziału w konkursowych zmaganiach powinni przestrzegać następujących zasad związanych z poszczególnymi kategoriami festiwalowych konkursów:
1. "Harmonia przyrody" - konkurs fotograficzny, którego celem jest zwrócenie uwagi na piękno mazowieckich i podlaskich krajobrazów. Ogłaszając ten konkurs chcemy skierować oczy społeczeństwa na architekturę przyrody, powiązanie różnych jej elementów w spójną całość, wywołać emocjonalną zadumę wzmacniając motywację do ochrony wartości, którą tak łatwo jest utracić. Przyjmowane będą prace indywidualne, opatrzone tytułem, w formacie 25x38 cm (wymóg Galerii Akademickiej). Jeden autor może przedstawić do 3 zdjęć, jednak każde z nich będzie oceniane oddzielnie.
2. "Urzekające piękno" - konkurs malarski, którego celem jest uwrażliwienie na piękno naturalnej przyrody i zachęcenie do wyrażania tego piękna, odczuwanego subiektywnie, różnymi technikami malarskimi. Przyjmowane będą wyłącznie zatytułowane prace indywidualne, w formacie zbliżonym do 25x40 cm. Każdy autor może przedstawić do oceny nie więcej niż 2 obrazy.
3. "Widzę i opisuję, bo ..." - konkurs poetycki na wiersz napisany pod wpływem przeżyć i zauroczenia rodzimymi naturalnymi krajobrazami. Prace należy złożyć w formie wydruku i dodatkowo na dyskietce lub płycie, zapisane w programie WORD (czcionka 12 pkt., Times New Roman). Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w postaci tomiku ilustrowanego zdjęciami i obrazami z dwóch pierwszych konkursów. Tomik poezji będzie dostępny w czasie trwania Festiwalu. Przewidywane jest spotkanie autorskie, w specjalnym bloku humanistycznym, zorganizowanym z okazji "Roku języka polskiego – 2006", połączone z recytacją nagrodzonych i wyróżnionych utworów. Należy składać wyłącznie prace własne, aby nie narazić się na konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem praw autorskich i popełnieniem plagiatu. Każdy autor może złożyć nie więcej niż 3 wiersze.
4. "Słowne igraszki, czyli ekologiczne fraszki" - konkurs na fraszkę o tematyce przyrodniczej, którego celem jest zainteresowanie ekologią i zwrócenie uwagi na bardzo szerokie wykorzystanie przymiotnika "ekologiczny" w różnych kontekstach i dziedzinach ludzkiej działalności: ekologiczna żywność, rolnictwo, pojazdy, paliwa, ubiory, fryzury itd. itp. Wszystko to może stać się tematem słownych igraszek i napisania "ekologicznych fraszek". Obowiązują takie same zasady jak przedstawione w punkcie 3.
Podpisane prace konkursowe, z wszystkich kategorii, należy składać w sekretariacie Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej, przy ul. Prusa 12, 08-110 Siedlce w nieprzekraczalnym terminie do dnia 8. 09. 2006 r.
W konkursach mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy przyrody niezależnie od tego ile mają lat. W razie potrzeby organizatorzy przewidują możliwość wprowadzenia kategorii wiekowych.
Komunikat o wynikach konkursu zostanie ogłoszony na stronie internetowej Instytutu Biologii http://www.ib.ap.siedlce.pl i w aktualnościach na stronie głównej Akademii Podlaskiej http://www.ap.siedlce.pl. Laureaci zostaną dodatkowo powiadomieni telefonicznie, dlatego wszystkich autorów prosi się o podanie numeru telefonu kontaktowego lub adresu e-mailowego. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w trakcie trwania imprezy. Szczegóły zostaną podane na plakatach i w informacjach prasowych poprzedzających festiwal. Symboliczne nagrody zostaną ufundowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i innych sponsorów imprezy i wręczone w czasie trwania Festiwalu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zatrzymania prac konkursowych i wykorzystywania ich w celach edukacyjnych.
O dodatkowe informacje w sprawach dotyczących konkursów można także zwrócić się z zapytaniem za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonu: (025) 6431206, 0602688622
Zapraszam do aktywnego uczestnictwa w VIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach. Proszę jednocześnie osoby, do których trafi ta informacja, o poinformowanie swoich bliskich i znajomych. Niech będzie nas jeszcze więcej niż w latach ubiegłych. Połączmy się w długi łańcuch ludzi kochających przyrodę, ceniących naukę i sztukę.
Siedlce, 20.02.2006r.
Organizator - dr Ryszard Kowalski
Zaprojektowany przez rzeźbiarza w sposób niezwykle skromny, lecz wyrazisty, wykonany nie z cennego kruszcu w państwowej mennicy, ale z mosiądzu w prostej rzemieślniczej manufakturze, umieszczony na drewnianej podstawce, ręcznie wykonanej przez artystę z kawałków odpadowego drewna. "Medal Mazowieckiej Niezapominajki", bo o nim mowa, ustanowiony został przez przyrodników, wypływa z ich serc i razem z podziękowaniami trafia do tych osób, które z ogromnym poświęceniem i pasją realizują ważne sozologiczne cele. To niesamowite, że niebieski niepozorny kwiatek urósł dziś do rangi symbolu skupiającego ludzi wokół ważnych spraw związanych z ochroną przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa. Tak jak pomarańczowy kolor skutecznie zjednoczył naszych wschodnich sąsiadów w dążeniach do demokratycznego państwa, tak z niebieskimi kwiatkami należy wiązać dziś nadzieję na pomyślną ewolucję, a może nawet rewolucję w świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Można w to wierzyć, gdyż niezapominajkowy program edukacyjny jest już dziś z powodzeniem realizowany we wszystkich zakątkach Polski. Gwarancją tego, że w dalszym ciągu będzie się rozwijał z pożytkiem dla przyrody i wszystkich jej użytkowników jest to, że niezapominajka zakorzeniła się na dobre w sercach wielu ludzi w różnym wieku i kwitnie w nich oddziałując na umysły i skłaniając do społecznej proekologicznej aktywności.
Siedlce w sposób szczególny zaznaczone są na niezapominajkowej mapie kraju. To w Instytucie Biologii Akademii Podlaskiej, przy wsparciu ZO LOP w Siedlcach, powstał przed czterema laty pomysł ustanowienia medalu, dla honorowania ludzi i instytucji za przejawianie inicjatywy i społeczną pracę, dla wyrażania uznania, podtrzymania motywacji i odbudowywania społecznych wzorców i autorytetów. Okazją do jego wręczania jest corocznie organizowany Festiwal Nauki i Sztuki z bogatym programem przyrodniczym.
W czasie VIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, dokładnie 14 października 2006r. w godzinach przedpołudniowych, po raz czwarty zostaną wręczone "Medale Mazowieckiej Niezapominajki". Kandydatami do tego zaszczytnego wyróżnienia, mogą być osoby, organizacje i instytucje, które swoją inicjatywą i działaniem, przyczyniły się w danym roku w znaczący sposób do ochrony środowiska przyrodniczego. Od 2005 r. Kapituła rozpatruje także w wyjątkowych przypadkach wnioski dotyczące osób zmarłych.
Wnioskodawcą może być indywidualna osoba, organizacja społeczna, instytucja. Kandydatów zgłaszać mogą wszyscy baczni obserwatorzy życia społecznego i zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym. Wnioski składane na piśmie rozpatruje kapituła medalu, pracująca pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Stańczykowskiej Piotrowskiej. Laureaci zapraszani są na Festiwal Nauki i Sztuki odbywający się w Siedlcach, gdzie w miłej oprawie artystycznej i w obecności wielu znaczących osób pełniących ważne funkcje społeczne, otrzymują medal i pamiątkowy dyplom, którego wierszowana treść brzmi następująco: Tym, co z zapałem pracują, sprzątają, uczą się, sadzą drzewa, innych zachęcają, Potrafią się zachwycić, mimo złej pogody, liściem drżącym na wietrze, zapachem przyrody. Tym, co w wysiłkach nigdy nie ustają, Mazowieckiej Przyrodzie serce swe oddają.
W bieżącym roku wnioski można składać do dnia 1 września 2006. Powinny być one krótkie (nie więcej niż jedna strona) i zawierać oprócz syntetycznego opisu ochroniarskich dokonań, dokładny adres kandydata, koniecznie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej i podstawowe informacje umożliwiające kontakt z wnioskodawcą. Na zgłoszenia czekamy pod adresem: Akademia Podlaska, Instytut Biologii, ul. B. Prusa 12,
08-110 Siedlce, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Więcej informacji można uzyskać pod telefonem: 0602688622.
Szanujmy przyrodę, nagradzajmy osoby, które pracują na jej rzecz.
Wybicie Medalu i wykonanie drewnianych podstawek finansowane jest z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dziękujemy.
Organizator - dr Ryszard Kowalski
15:00 – 15:50 dr Halina Galera, Uniwersytet Warszawski, Zakład Botaniki Środowiskowej: Używki roślinne – magia, moc i ... przekleństwo.
Żyj czekoladowo! Popołudnie z Terravitą.
16:00 – 16:45 Dorota Weres, Specjalista ds. Public Relations Terravita: Od kakao do tabliczki – jak powstaje czekolada? Czekoladowy biznes. Czekoladowa przeszłość i przyszłość.
16:45 – 17:30 Regina Górska, Kierownik Działu Rozwoju Technologii i Odbioru Jakości Terravita: Czy czekolada jest zdrowa? Wartości odżywcze czekolady.
Degustacja czekoladowych specjałów Terravity.
Jak popularyzować naukę?
18:00 – 21:00 Prezentacje i dyskusja prowadzona przez red. Krzysztofa Michalskiego – dyrektora Redakcji Naukowej Polskiego Radia i red. Elżbietę Strucką.
Tezy do rozwinięcia w grupach problemowych:
Jak kształtują się relacje mediów i środowisk naukowych?
Problemy przekazu i transformacji wiedzy.
Jakie są wymagania młodych słuchaczy?
Czy przyrodnicze audycje cieszą się zainteresowaniem?
Ekologia na falach eteru.
Ewolucja form radiowych.
Programy naukowe w TV.
10:00 – 11:30 – prof. dr hab. Andrzej Markowski, Uniwersytet Warszawski, Przewodniczący Rady Języka Polskiego – Najnowsze tendencje we współczesnej polszczyźnie.
11:45 – 12:30 ks. mgr Wiktor Ojrzyński – Etos zawodu leśnika na tle literatury leśnej.
12:30 – 12-50 Występy artystyczne uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie pt. „Dlaczego w mieście nie pachnie wiosną? (Zespół „Skrzacik”) i „Ekologiczny rap” (Szkolne Koło LOP)
12:45 – 14:30 podsumowanie konkursów VIII Festiwalu Nauki i Sztuki (recytacja nagrodzonych wierszy i fraszek, promocja tomików poezji).
Zakłada się, że przy dużej liczbie nadesłanych prac malarskich i fotograficznych, ich wystawa będzie zorganizowana w Akademickiej Galerii Fotografii Akademii Podlaskiej przy ul. Sienkiewicza 51. Jeśli liczba prac będzie niewystarczająca do zapełnienia całej Galerii, prace będą wyeksponowane w budynku Instytutu Biologii przy ul. Prusa 12. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie podana w terminie późniejszym za pośrednictwem internetu na stronie Festiwalu Nauki i Sztuki www.ap.siedlce.pl / w aktualnościach
16:00 – 16:45 Małgorzata Bącik: Kolorowa Jesień z Oriflame. Prezentacja multimedialna, pokaz makijażu, fachowe porady kosmetyczne, testery produktów, konkursy, nagrody.
Całość poprowadzi kosmetyczka firmy Oriflame – Monika Fruga.
17:00 – 19:00 dr Leszek Marek Krześniak, Gabinet Medycyny Naturalnej, Warszawa:
Bądź zdrów!
Autor wykładu zaprasza dodatkowo na wystawę fotograficzną pt. "Zielnik lekarski".
9:00 – 10:00 – część oficjalna Festiwalu. Wystąpienia gości, patronów honorowych. Wręczenie Medali Mazowieckiej Niezapominajki.
Wszystko o krajobrazie
10:15 – 10: 45 prof. dr hab. Jan Szyszko, Minister Środowiska: Ochrona krajobrazu w Polsce jako jeden z priorytetów pracy Ministerstwa Środowiska.
11:00 – 11:45 prof. dr hab. Jan Żelazo, SGGW w Warszawie; Woda w krajobrazie.
12:00 – 12:25 mgr Marcin Ilczuk, mgr inż. Mirosław Rzępała, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”: Programy TP „Bocian” służące ochronie krajobrazu. Po prezentacji w sali nr 34 odbędą się zajęcia warsztatowe, nt. Jak opracować i wdrożyć projekt ochrony przyrody?
12:30 – 13:45 dr Marek Ostrowski, Uniwersytet Warszawski: Krajobrazy z lotu orła.
14:00 – 14:45 dr Andrzej Michałowski: Społeczne uwarunkowania ochrony krajobrazu.
14:50 – 15:30 mgr Sławomir Kordaczuk, Muzeum Regionalne w Siedlcach: Krajobraz kulturowy Mazowsza i Podlasia.
Imprezy towarzyszące w klubie Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej
przy ul. Prusa 12:
Wystawa pt. „Pejzaże znad Bugu” przygotowana przez Nadbużański Park Krajobrazowy.
Warsztaty rękodzieła artystycznego prowadzone przez twórców ludowych z terenu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego (NPK) i z „Domu nad Stawami” w Siedlcach:
Zapraszamy ponadto do stoisk promocyjnych organizacji proekologicznych i wydawnictw przyrodniczych w holu Instytutu Biologii. Ze względu na druk programów z wyprzedzeniem czasowym w stosunku do terminu Festiwalu, przewiduje się, że oferta imprez dodatkowych będzie znacznie szersza. Szczegóły w internecie.
Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A.
„Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień” – Jubileusz XXX lecia Wydziału Rolniczego Akademii Podlaskiej
16:00 – 16:45 prof. dr hab. Bogumił Leszczyński, Katedra Biochemii AP: Odkrywanie tajemnic życia.
16:50 – 17:10 prof. dr hab. Piotr Guliński – Dziekan Wydziału Rolniczego AP – „Sylwetka Jubilata – XXX lat Wydziału Rolniczego AP”. Prezentacja dorobku Wydziału Rolniczego Akademii Podlaskiej.
17:15 – 17:50 Wręczenie Nagród „Złotego Jacka 2006” - prof. Piotr Matusak, prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego.
17:50 – 18:10: Tomasz Łucek, Z-ca Dyrektora ds. Marketingu KHS KROSNO S.A. „Szklany interes”. Prezentacja Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A.
18:10 – 20:00 Jerzy Plewa, ekspert: Czy winorośl zmieni polskie rolnictwo i tradycyjny wiejski krajobraz?
9:30 – 10:15 dr Paweł Żuk, Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o. „CENTRUM”: Trzy minuty decydujące o życiu.
10:15 – 10:55 Jerzy Owsiak i współpracownicy WOSP: Popularyzacja nauki pierwszej pomocy na przykładzie programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”
11:00 – 11:20 Prezentacja Grupy Ratownictwa PCK.
11:30 – 12:15 prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtczak, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach: Zdrowie publiczne a zdrowie społeczeństwa.
11:45 – 15:00 – zajęcia praktyczne, symulacje i pozoracje poświęcone nauce udzielania pierwszej pomocy z udziałem Fundacji WOSP Jurka Owsiaka, Warszawskiej i Siedleckiej Grupy Ratownictwa PCK, pracowników Centrum Medyczno Diagnostycznego CENTRUM, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach, pracowników Stacji Ratownictwa Medycznego MEDITRANS w Siedlcach i Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach.
Minimum teorii – maksimum praktyki. Przyjdź. Spotkaj się ze specjalistami. Weź szkoleniowe broszury. Naucz się udzielać pierwszej pomocy pod okiem doświadczonych specjalistów. I ty możesz potrzebować pomocy i ty możesz pomóc innym!
Wystarczy przyjść, aby dowiedzieć się o:
Uwaga!!! W tym dniu wszyscy chętni będą mogli oddać krew i dobrowolnie złożyć bezcenny dar ratujący ludzkie życie. Przed halą sportową będzie ustawiony specjalny ambulans. Zachęcamy, prosimy, dziękujemy!
Z tym punktem Festiwalu związane będą stoiska medyczne, na których można będzie zbadać stan swojego zdrowia i zasięgnąć porad medycznych.
W czasie niedzielnego festiwalowego spotkania odbędzie się Inauguracja XV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym regionie.
Organizatorzy przygotowali ponadto wiele niespodzianek. Warto w czasie całego Festiwalu być z nami. Zapraszamy i informujemy, że wszystkie spotkania, wykłady, pokazy i ćwiczenia są bezpłatne.
Uwaga!
1. Czas podany w programie należy traktować jako orientacyjny. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo, w uzasadnionych przypadkach, do niewielkich przesunięć w programie i w związku z tym proszą o przychodzenie z wyprzedzeniem czasowym na wybraną imprezę (około 15 minut). Czas podany w programie należy zatem traktować jako orientacyjny.
2. Po każdym wykładzie (prezentacji) przewidziane są zajęcia warsztatowe lub dyskusje w małych liczbowo grupach osób szczególnie zainteresowanych z wykładowcami zaproszonymi na Festiwal, którzy pozostaną do dyspozycji uczestników Festiwalu w wymiarze czasowym równym 3 godz. dydaktycznych. Zajęcia te będą organizowane w kawiarence festiwalowej lub w innych salach wskazywanych przez organizatorów.
Autor programu i organizator imprezy: dr Ryszard Kowalski
Zapraszamy do naukowych dyskusji w kawiarence festiwalowej.
Adres organizatora: Instytut Biologii AP, ul. B. Prusa 12, 08-110 Siedlce
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. (025) 6431201, fax. (025) 6431338, kom. 0602688622
www.ap.siedlce.pl aktualności / Festiwal Nauki i Sztuki
Komitet honorowy Festiwalu: prof. Michał Seweryński - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jan Szyszko - Minister Środowiska, Posłanka Stanisława Prządka, Poseł Grzegorz Skwierczyński, Poseł Marek Sawicki, Tomasz Koziński - Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik -Marszałek Województwa Mazowieckiego, ks. prof. Zbigniew Kiernikowski - Biskup Siedlecki, prof. Magdalena Fikus - przewodnicząca Rady Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie, prof. Maciej Geller – dyrektor Festiwalu Nauki w Warszawie, prof. Edward Pawłowski - rektor Akademii Podlaskiej w Siedlcach, prof. Antoni Jówko – prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą AP, prof. Mariusz Bednarek - Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Siedlcach, ks. dr Grzegorz Stolarski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, prof. Józef Krajewski - rektor Wszechnicy Mazurskiej w Olecku, prof. Piotr Guliński – dziekan Wydziału Rolniczego AP, prof. Piotr Matusak – prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, Elżbieta Lanc – prezes Zarządu WFOŚiGW w Warszawie, Zdzisław Sawicki – przewodniczący Rady Nadzorczej Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A., dr Grzegorz Tyszko – Mazowiecki Kurator Oświaty, dr Mirosław Symanowicz – Prezydent Miasta Siedlce, dr Henryk Brodowski – Starosta Siedlecki, Krystyna Paczuska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, Andrzej Matuszewicz – dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Dorota Starczewska – Dyrektor Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, Wojciech Kaszyński – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach, Jan Hawrylewicz, Bożena Borkowska – Mazowiecka Izba Rolnicza o/Siedlce.
Media informujące o Festiwalu: Tygodnik Siedlecki, Podlaskie Echo Katolickie, Życie Siedleckie, Telewizja Siedlce, Kurier Siedlecki, Katolickie Radio Podlasie, Radio dla Ciebie, TVP – 3, Telewizja Siedlce, serwis internetowy www.laboratoria.net.pl
Organizatorzy Festiwalu: Akademia Podlaska w Siedlcach, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach.
Współorganizatorzy i firmy współpracujące z Festiwalem: ZO LOP w Siedlcach, Nadbużański Park Krajobrazowy, Terravita, Oriflame, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, Dom Pomocy Społecznej „Dom Nad Stawami” w Siedlcach, Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO S.A., Fundacja WOŚP Jerzego Owsiaka, Mazowiecki Zarząd Okręgowy PCK w Warszawie i Zarząd Rejonowy PCK w Siedlcach z Grupą Ratownictwa PCK, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Centrum Medyczno Diagnostyczne S-ka z. o.o. CENTRUM, Stacja Ratownictwa Medycznego MEDITRANS w Siedlcach, Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach, Gabinet Medycyny Naturalnej w Warszawie, Nadleśnictwo Siedlce, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Muzeum Regionalne w Siedlcach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Siedlcach, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Mazowiecka Izba Rolnicza o/Siedlce.
Główny Sponsor Festiwalu od 1999 roku: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.