XVIII edycja Festiwalu Nauki i Sztuki

medal niezapominajka miniMedal Polskiej Niezapominajki powstał z inspiracji niezapominajkowego programu edukacyjnego, zainicjowanego przez śp. Redaktora Andrzeja Zalewskiego. Zaprojektowany został przez rzeźbiarza, prof. Mariana Gardzińskiego, w sposób niezwykle skromny. Wykonano go z mosiądzu w prostej rzemieślniczej manufakturze. Jego powierzchnia nie jest gładka, gdyż w porowatej strukturze materii można zmieścić więcej uczuć i podziękowań dla społeczników poświęcających swój czas na prośrodowiskowe działania. Medal Polskiej Niezapominajki ustanowiony został przez przyrodników z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i jest wręczany corocznie w czasie trwania Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach (w b.r. w dniach 20-23 października).

Każdy ma prawo zgłoszenia kandydata/ki! Wnioskodawcą może być indywidualna osoba, urząd, organizacja społeczna, instytucja z terenu całego kraju. Wnioski składane na piśmie rozpatruje Kapituła Medalu, pracująca pod honorowym przewodnictwem prof. dr hab. Anny Stańczykowskiej-Piotrowskiej. Od 2005 r. rozpatrywane są wyjątkowo także wnioski dotyczące osób zmarłych.

Wnioski przyjmowane są w każdym roku do 1 września. Powinny być one krótkie (nie więcej niż jedna strona tekstu) i zawierać syntetyczny opis ochroniarskich dokonań kandydata/ki, wynikających z pracy społecznej, a nie z wykonywanego zawodu. Należy także podać dokładny adres kandydata/ki, koniecznie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej i podstawowe informacje umożliwiające kontakt z wnioskodawcą. Zgłoszenia należy kierować na adres: Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Instytut Biologii, ul. Bolesława Prusa 12, 08-110 Siedlce lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Więcej informacji można uzyskać pod telefonem: 602688622 i na stronie internetowej www.festiwal.uph.edu.pl gdzie dostępne są dane o dotychczasowych edycjach Medalu i laureatach.

Szanujmy przyrodę, honorujmy i nagradzajmy tych, którzy pracują na jej rzecz!

Ryszard Kowalski

Protokół z posiedzenia Kapituły Medalu Polskiej Niezapominajki w dniu 30.09.2016 r.

Honorowa przewodnicząca Kapituły: prof. dr hab. Anna Stańczykowska-Piotrowska

Przewodnicząca Kapituły
Elżbieta Królak

Członkowie Kapituły:
1. Mira Płocka
2. Monika Lipińska
3. Dorota Starczewska
4. Adam Mróz
5. Zbigniew Kaszuba
6. Ryszard Kowalski

Kapituła w składzie jw. postanowiła uhonorować Medalem Polskiej Niezapominajki w XIV edycji w roku 2016 następujące osoby i instytucje:

  • Tadeusz Wojciech Kur
  • Krzysztof Koper
  • Cezary Pióro
  • Hanna Jadwiga Marciniak
  • Artur Baranowski
  • Marta Rybińska
  • Lilianna i Dariusz Kosteccy
  • Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Zalewskiego w Świnkowie
  • Teresa Świerubska
  • Maciej Omelaniuk
  • Barbara Mileszczyk
  • Jan Grabski
  • Rafał Siwek
  • Regionalny Związek Pszczelarzy w Siedlcach
  • Zespół Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae” w Sokołowie Podlaskim


Z tej okazji, w imieniu Kapituły Medalu, wszystkim Laureatom składam serdeczne gratulacje i uprzejmie informuję, że wręczenie Medali zaplanowane jest w dniu 20 października 2016 r. w dwóch terminach (do wyboru przez Laureata): o godz. 10.00 w auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach przy ul. B-pa Ignacego Świrskiego 54 i o godzinie 16.00, w auli Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach przy ul. Mieczysława Asłanowicza 2. Mile widziane osoby towarzyszące Laureatom w tej uroczystej chwili. Zapraszamy.

Wyróżnienie związane jest z XVIII Festiwalem Nauki i Sztuki w Siedlcach, którego program znajduje się na stronie internetowej www.festiwal.uph.edu.pl

Siedlce, 3.10.2016 r.

Ryszard Kowalski

Uprzejmie informuję, że J.M. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach – prof. dr hab. Tamara Zacharuk, wyraziła zgodę na zorganizowanie w dniach 20-23.10.2016 r., osiemnastej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. Termin ten zaakceptowała także J.M. Rektor Collegium Mazowia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach dr Bożena Piechowicz, wyrażając chęć partnerskiej współpracy programowej i organizacyjnej.

Mając zgodę i rektorskie wsparcie, w imieniu komitetu organizacyjnego zapraszam wszystkich zainteresowanych, dotychczas z nami współpracujących i nowych Partnerów, do składania propozycji wykładów, pokazów, ćwiczeń, seminariów, wystaw, sesji tematycznych i konferencji, które chcielibyście Państwo zamieścić w programie festiwalu. Zaproszenie jest kierowane nie tylko do środowiska akademickiego naszego miasta. Nawiążemy chętnie programową współpracę z Partnerami z zewnątrz, w tym ze szkołami, instytucjami, organizacjami, które chciałyby aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach i przeprowadzeniu festiwalu. Każdy, kto ma dobry pomysł i chciałby zrealizować go w ramach festiwalowego upowszechniania wiedzy, będzie mile widziany. Organizatorom, zależy szczególnie na różnorodności dziedzin i dyscyplin naukowych oraz form przekazu wiedzy, ponieważ w różnorodności tkwi tajemnica powodzenia tej edukacyjnej imprezy. A jeśli naszym festiwalem zainteresuje się jakiś sponsor - powitamy go z radością. Zostać mecenasem tak szlachetnej imprezy to doprawdy prawdziwy zaszczyt!

Zorganizujmy wspólnie kolejny Festiwal Nauki i Sztuki! Ta edycja będzie szczególna bowiem osiemnasta. W naszej kulturze „osiemnastka" jest magiczną liczbą kojarzoną z przekroczeniem granicy dorosłości i osiągnięciem społecznej dojrzałości. Przez analogię można więc stwierdzić, że Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach uzyskuje w tym roku pełnoletność. Warto to uczcić bogatym i dojrzałym programem! Wspólnym wysiłkiem z pewnością nam się to uda. W ubiegłym roku apelowałem, a w tym roku apel ten powtarzam: „Oprawmy naszą wiedzę w festiwalowe ramy i zaprezentujmy ją społeczeństwu naszego miasta i regionu. Niech przyciągnie tłumy osób zainteresowanych własnym intelektualnym rozwojem". Zapraszam zainteresowane osoby do programowej i organizacyjnej współpracy. Ryszard Kowalski

Ważna uwaga. Propozycje do program można zgłaszać nie później niż do 9 września 2016 r. Wcześniejsze zgłoszenie ułatwi pracę nad konstrukcją programu, dlatego bardzo o to proszę.

Dane kontaktowe koordynatora z ramienia UPH: dr Ryszard Kowalski, Instytut Biologii,
ul. Bolesława Prusa 12, 08-110 Siedlce. Tel. 25 6431206, 602688622, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.festiwal.uph.edu.pl
Jesteśmy także na Facebooku.